Zawodniczka z Kutna podczas gry
23 marca 2023 r. jest datą, która zapisze się w historii naszego Klubu. Od tego to bowiem dnia, oficjalnie swoją działalność rozpoczęła Filia Kutno. Jest to pierwszy zamiejscowy oddział naszego Klubu.
Klub Sportowy Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz działa w Kutnie już od pięciu lat. Od 2019 r. mieszkający w tym mieście i jego okolicach, Członkowie naszego Stowarzyszenia, grający w showdowna, dzięki staraniom Członka Zarządu Marka Janakowskiego, mogli realizować swoją sportową pasję na miejscu u siebie. Marek Janakowski porozumiał się z lokalnymi instytucjami, które wyraziły zgodę na ustawienie w swoich pomieszczeniach specjalistycznego stołu do gry, gdzie miłośnicy showdowna mogli trenować.
 
- Do Bydgoszczy jest trochę daleko, więc zaczęliśmy trenować w Kutnie. - mówi Marek Janakowski. - Początki były straszne, trenowaliśmy w Polskim Związku Niewidomych, wystawialiśmy połowę mebli, żeby rozstawić stół. Potem trenowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 1, ale pandemia wszystko popsuła. Następnie trenowaliśmy w Hotelu Stacja Kutno, który niedawno się zamknął…
 
Po wielu przeprowadzkach i perturbacjach stoły, których w międzyczasie przybyło, zostały ustawione w przychodni Państwa Izabeli i Grzegorza Kałębasiak, Członków naszego Klubu. Zarząd Stowarzyszenia zdawał sobie jednak sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne i znowu z inicjatywy Marka Janakowskiego rozpoczął starania o lokal. Starania te zakończyły się sukcesem i w październiku 2022 r. została podpisana umowa z Urzędem Miasta w Kutnie na wynajem pomieszczenia.
 
- Miasto Kutno udostępniło nam miejsce, które wyremontowaliśmy. Dziękujemy miastu i sponsorom za wsparcie. – kończy Marek Janakowski.
 
23 marca 2023 r. jest datą, która zapisze się w historii naszego Klubu. Od tego to bowiem dnia, oficjalnie swoją działalność rozpoczęła Filia Kutno. Jest to pierwszy zamiejscowy oddział naszego Klubu.
 
Członkowie KSN Łuczniczka Bydgoszcz z Kutna i jego okolic własnym sumptem przy niewielkim wsparciu Zarządu, wyremontowali cały lokal, którego stan był oględnie mówiąc, nienajlepszy. Marek i Teresa Janakowscy, Emilia i Zbigniew Berczyńscy oraz Izabela i Grzegorz Kałębasiak własnymi rękoma doprowadzili pomieszczenia do stanu, w którym prawdopodobnie nigdy one nie były.
 
Lokal zajmowany przez Filię Kutno znajduje się przy ulicy Kilińskiego 10 w suterenie zabytkowej kamienicy. Jest on niewielki, ma bowiem 26 metrów kwadratowych, ale w zupełności spełnia swoją rolę. Znajduje się w nim jedno większe pomieszczenie, gdzie bez problemu mieści się stół do showdowna oraz niewielkie pomieszczenie socjalne oraz toaletę. Lokal jest bardzo ciepły i relatywnie jasny.
 
Członkowie naszego Stowarzyszenia z Kutna zadbali o jego stosowny wystrój, wieszając na ścianach zdobyte dyplomy, logo z obchodów 25-lecia KSN Łuczniczka Bydgoszcz, a także wystawiając zdobyte trofea, wśród których znalazł się puchar otrzymany za zajęcie II miejsca Drużynowych Mistrzostw Polski w Showdown w 2021 r.
 
Łukasz Skąpski Prezes Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz w dniu otwarcia wręczył na ręce Marka Janakowskiego tablicę z logo Klubu. Na logo znajduje się wyraźna informacja, że mamy do czynienia z Filią Kutno. Następnie wraz z Markiem Janakowskim oraz obecnym w dniu otwarcia Trenerem Sekcji Showdown Szymonem Borkowskim, zawiesił ją na ścianie.
 
Otwarcie Filii Stowarzyszenia nie przeszło w Kutnie bez echa. Na otwarciu byli bowiem obecni przedstawiciele miejscowej prasy. Informacja z otwarcia pojawiła się na portalu internetowym ekutno.pl, w lokalnej telewizji TV Kutno oraz TVP Łódź, a Panowie Łukasz, Marek oraz Szymon udzielili wywiadu w lokalnej rozgłośni Radio Q.
 
Pięć lat „tułaczki” i ciągłej zmiany lokali dobiegło końca. Niewidomi i Niedowidzący mieszkańcy Kutna i okolic mają miejsce, gdzie w spokoju mogą rozwijać swoją sportową pasję. Wszystko to stało się z inicjatywy Marka Janakowskiego, który konsekwentnie dążył do celu, jakim było stworzenie tej Filii. Nie udałoby mu się to jednak, gdyby nie ogromna przychylność Włodarzy Kutna, którzy swą otwartością na potrzeby niepełnosprawnych mogą służyć za wzór do naśladowania, a także wielu „Cichych Darczyńców”, którzy wspierali tę inicjatywę na wszelkie możliwe sposoby.
 
Zarząd Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pierwszej w historii Filii naszego stowarzyszenia.