Biegi górskie odbyły się w piątkowy poranek 28.11.2022 w zupełnie innych warunkach atmosferycznych niż przełaje .Na niebie zamiast deszczowych chmur dominowało słońce. Start biegu został ustawiony na boguszowskim rynku, który znajduje się na wysokości 591 m. n.p.m., co plasuje go na pierwszym miejscu w Polsce! Meta natomiast została ustawiona na szczycie góry Chełmiec.
Chełmiec (z niemieckiego Hochwald) – szczyt górski o wysokości 850 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Boguszowem a Szczawnem (w granicach administracyjnych tej miejscowości znajduje się cały masyw). Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Błąd pomiaru wynikał stąd, że punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, przez co góra „zrobiła się wyższa”. Po korekcie okazało się, że góra Borowa jest o 3 metry wyższa od Chełmca i ma szczyt na wysokości 854 m n.p.m. Pomiary wykonane przez zespół naukowców z AGH w Krakowie wykazały, że wysokość Chełmca wynosi 850 m n.p.m. Wyraźnie dominujący w wałbrzyskim krajobrazie. Wynika to z jego ukształtowania w formie kopuły, przez co jest łatwo rozpoznawalny, nawet z odległego o 70 km Wrocławia, jak i izolowania samego masywu w środkowej części Gór Wałbrzyskich.[1]
 
Aby dotrzeć do mety biegu zawodnicy musięli pokonać trasę wiodącą szlakiem „Drogi krzyżowej trudu górniczego”. Różnica wysokości wyniosła ąż 259 m.
 
Mimo świwcącego słońca, trasę biegu pokrywała spora warstwa błota i niedających się ominąć głębokich kałuży. Nie zniechęciło to jednak biegaczy i ich przewodników, wyszyscy zmęczeni, przemoczeni i umorusani błotem dotarli do mety, zdobywając jednocześnie szczyt Chełmca.
 
Wyniki: W kategorii T-12 kobiet:
 
1, Stramek Marta KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:56:11. 
2. Tomczak Katarzyna KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:59:58
3. Chmurzyńska Ewa KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 01:09:12
 
W kategorii T-12 mężczyzn:
 
1. Jażdżewski Kacper KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:43:11
2. Dutka Zenon SYRENKA WARSZAWA 00:48:58
3. Chmurzyński Tomasz KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:49:12
 
W kategorii T-11 mężczyzn:
 
1. Greń Sebastian KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:49:12
2. Cholewczyński Dariusz SYRENKA WARSZAWA 01:13:58
3. Skąpski Łukasz KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 01:15:12