Zawodnik na trasie
Pogoda w środowy poranek 26.11.2022 w Boguszowie – Gorcach, przywitała przełajowców deszczem, chłodem i błotem. Góra Mniszek”, u podnóża, której odbywały się przełaje spowita była gęstą mgłą.
„Mniszek(niem. ( z niemieckiego Hoch- Berg) – (711 i 704 m n.p.m. – szczyt górski w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich. Wzniesienie położone w południowo-środkowej części Gór Wałbrzyskich, w Masywie Chełmca, na północny zachód od Boguszowa - części miasta Boguszów-Gorce. Jest to dwuwierzchołkowe wzniesienie o stromych zboczach. Drugi szczyt nosi nazwę Boreczna, a jego wysokość to 710 m n.p.m. Wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych – porfirów oraz ich tufów. Na stokach znajduje się kilka głębokich szczelin w leukoryolitowych skałach. Najgłębsza ma 36 metrów głębokości. Ich geneza związana jest z działalnością górniczą pod wzniesieniem.[1]
 
Na starcie biegu przełajowego stanęłi zawodnicy ze swoimi przewodnikami z całej Polski. Linia startu/mety została usytułowana na bieżni stadionu sportowego lokalnej drużyny piłkarskiej „Górnik Bogiszów – Gorce”. Biegacze wystartowali o godzninie 10.00. Równo z sygnałem startera, aura zaczęła sprzyjać zawodnikom, przestał padać żęsisty deszcz i z za chmur wyjrzało słońce.
 
Trasa przełajów biegła wąską dróżką u podnóża Mniszka, następnie skręcała w prawo na ostry błotnisty podbieg, na końcu którego należało obiec rozstawione pachołki i tą samą trasą powrócić na stadion. Taką pętlę należało pokonać pięciokrotnie.
 
Niestety podczas pokonywania przez biegaczy drugiej pętli, pogoda ponownie się zmieniła i zaczął padać deszcz, dlatego zawodnicy zaraz po ukończonym biegu kierowali się do położonego nieopodal hotelu. Jak podkreśla Wiceprezes Cross Krzysztof Badowski jego pomysł aby Niewidomi biegacze spróbowali rywazacje, także w przełajach, została pozytywnie zaakceptowana przez nasze środowisko, były to pierwsze takie Mistrzostwa.
Medalistami Mistrzostw Polski w biegach przełajowych zostali:
 
W kategorii T-12 kobiet:
1. Stramek Marta KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:45:18
2. Tomczak Katarzyna KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:47:33
3. Pietruszyńska Katarzyna Cross Opole 01:10:23
 
W kategorii T-12 mężczyzn:
1. Jażdżewski Kacper KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:34:18
2. Dutka Zenon SYRENKA WARSZAWA 00:40:33
3. Chmurzyński Tomasz KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:41:23
 
W kategorii T-11 mężczyzn
1. Greń Sebastian KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:41:23
2. Cholewczyński Dariusz KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:49:38
3. Skapski Łukasz KSN ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ 00:53:56