Organizatorem "Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown" jest Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” w Bydgoszczy, a projekt współfinansowano był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z konkursu 1/2020 pn. „Pokonamy bariery”.

Celem całego przedsięwzięcia było rozegranie cyklu turniejów showdown w formule Grand Prix i wyłonienie najlepszych zawodników z dysfunkcją narządu wzroku w kraju w kategoriach kobiet, mężczyzn oraz drużyn. Polska Liga Showdown rozgrywana jest od 2016 roku. Raz nie doszła do skutku, dlatego była to 5. edycja.

- Polska Liga Showdown przyczyniła się do tego, że Bydgoszcz jest rozpoznawalnym ośrodkiem tej sportowej dyscypliny w kraju. Jeśli ktoś mówi showdown, to pierwszym skojarzeniem jest Bydgoszcz. Nasze miasto jest na ustach ludzi interesujących się tym sportem. Dlatego duże podziękowania dla Tomasza, dwóch Łukaszów i Georginy, którzy trzymają rękę na pulsie - podkreśla Krzysztof Badowski, Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor biura bydgoskiego klubu KSN Łuczniczka.

 

zaangażowani w projekt

                           

KSN Łuczniczka nadaje ton

Koordynatorem projektu był Tomasz Chmurzyński. Swój duży wkład w organizację i przebieg zawodów mieli członkowie Zarządu KSN Łuczniczka Bydgoszcz: Łukasz Skąpski (Prezes), Georgina Myler (Wiceprezes) i Łukasz Cichy oraz Krzysztof Badowski (Wiceprezes).

W ramach projektu odbyło się siedem 4-dniowych turniejów - sześć turniejów indywidualnych w kategoriach kobiet i mężczyzn, jeden turniej drużynowy.

Zawodnicy rozstawieni byli, po pierwsze: według rankingu powstałego po rozegraniu indywidualnych mistrzostw Polski 2020, po drugie: według rankingu powstałego po rozegraniu poprzedniej Polskiej Ligi Showdown.

Dodatkowo rozegrano turniej deblowy. Ten zeszłoroczny eksperyment sportowy po dopracowaniu szczegółów, zaczął się cieszyć ogromną popularnością wśród zawodników, i wszedł na dobre do terminarza rozgrywek showdowna w kraju.

Miejscowości, które gościły Polską Ligę Showdown w roku 2021, to: Bydgoszcz, Boguszów-Gorce, Kutno, Ustka i Charzykowy. Początek sezonu ligowego oraz jego zakończenie odbyły się w Bydgoszczy.

Mecze w cyklu PLS prowadzili: Aneta Parobczak (sędzia główny wszystkich turniejów), Nikola Kowalik, Sebastian Michailidis, Zbigniew Berczyński, Mariusz Walasek, Mateusz Prask, Karol Madaliński oraz Szymon Borkowski, który jest jednocześnie selekcjonerem polskiej kadry oraz szkoleniowcem w bydgoskim klubie.

Po rozegraniu ostatniego turnieju w 2021 roku w hotelu Akor na bydgoskim Ludwikowie odbyło się uroczyste podsumowanie całego cyklu. Poprowadził je Łukasz Skąpski, prezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz, obecnie także zawodnik, a w przeszłości trener polskiej kadry.

"Sto lat" dla Michała

Po przywitaniu wszystkich uczestników i gości Łukasz Skąpski nawiązał do nieobecnego Michała Janakowskiego, studenta z Kutna, który w czerwcu 2020 roku uczestniczył w ciężkim wypadku samochodowym (jego rodzice, Teresa i Marek, są członkami bydgoskiego klubu).

- Przez dłuższy czas sparaliżowany przebywał w śpiączce. Po wybudzeniu jego organizm podjął walkę, ale jego rehabilitacja jest bardzo droga, to około 25 tysięcy złotych na miesiąc. Klub KSN Łuczniczka Bydgoszcz zaangażował się w pomoc i zdobywanie środków dla Michała. Rokowania są coraz lepsze, zaczyna z nami rozmawiać, kontaktować się. W imieniu społeczności showdownowej chciałbym ustnie przekazać Michałowi wielkie wyróżnienie za waleczną postawę - mówił Łukasz Skąpski, po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewali "Sto lat".

- Chciałbym podziękować bardzo gorąco wszystkim, przede wszystkim Markowi i Teresce oraz Oli (dziewczyna Michała, która zawiesiła studia, by być przy Michale - przyp.) i wszystkim bliskim oraz tym, którzy Michała wspierają w jego boju, w jego walce. To jest jego najważniejszy w życiu mecz i mam nadzieję, że go wygra. A żeby tak się stało, potrzeba pieniędzy.

W trakcie spotkania jego uczestnicy mogli wrzucać do specjalnej puszki pieniądze, które zostaną wykorzystane na rehabilitację Michała Janakowskiego.

Hymn showdownistów

Zawodnikom KSN Łuczniczka Bydgoszcz uprawiającym showdown podczas turniejów towarzyszy klubowy hymn. O genezie jego powstania mówił Szymon Borkowski.

- Wcześniej chłopacy stworzyli utwór promujący klub Polonia Bydgoszcz, który był bardzo popularny w światku kibicowskim. Wtedy był to zespół Po Bandzie, teraz jest to duet Przemek i Łukasz. Zgłosiłem się do nich z prośbą o coś podobnego dla naszych showdownistów, chociaż jedną zwrotkę. Trochę im poopowiadałem o klubie, o tej dyscyplinie, o zawodnikach, którzy uprawiają showdown, pokazałem kilka filmików. Dużo rozmów, dużo wymiany myśli. No i dostałem od chłopaków informację, że nie, że oni nie zrobią zwrotki, tylko cały utwór. Musiałem im przygotować informacje o każdym zawodniku, w utworze są oni wymieniani z imienia. Udało się. Ten kawałek motywuje nas przed każdymi zawodami, dopóki będziemy grali w showdown, ten hymn będzie nam towarzyszył.

Statuetki i "słowo na niedzielę"

Tradycyjnie statuetki dla zawodników z podium przygotowała własnym sumptem Georgina Myler. Wykorzystując dostępne materiały z dużą inwencją tworzyła za każdym razem nowe kształty.

- Tym razem statuetki są drewniane, szerokość i głębokość dziewięć centymetrów, wysokość trzydzieści. Na górze są złote piłeczki, specjalnie je malowałam. Na przodzie mamy tabliczkę z logo "Showdown nie tylko dla mistrzów - Polska Liga Showdown", rakietki i piłeczkę, kategoria i zajęte miejsce. Odbierając statuetki gracze mogą je "obrajlować".

 

statuetki

                                

Wiceprezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz wręczyła na koniec prezesowi klubu upominek w postaci gwizdka z funkcją otwieracza do butelek z wygrawerowanymi logo projektu oraz jego „służbową ” ksywką: Prezes Łoś.

Na koniec podsumowania rozgrywek PLS oraz wręczania nagród i wyróżnień Łukasz Skąpski dodał:

- Ktoś dużo mądrzejszy ode mnie powiedział kiedyś takie piękne słowa: "być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo; zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska".

Gwoli ścisłości dodajmy, że to myśl-refleksja Józefa Piłsudskiego.

- Niech te wyniki tegoroczne będą takim nawozem do rozwijania się. Cieszę się, że byliście tutaj, gratuluję wszystkim. Chciałbym nadmienić, że kończymy w tym roku, ale jest to tylko jeden z przystanków. Są pomysły, są innowacje, które czekają nas w przyszłym roku. Jestem przekonany, że przy udziale takiego sztabu ludzi, Łukasza, Tomasza, Krzysztofa i Giny, z taką motywacją do gry zawodników, uda się nasze plany zrealizować. Jeszcze dalej, jeszcze szybciej, jeszcze mocniej - podsumował Łukasz Skąpski, nawiązując tym razem do olimpijskiego motta "Citius-Altius-Fortius".

Słowa uznania należą się też przewodnikom zawodników, opiekunom i trenerom.

Link do filmiku z zakończenia Polskiej Ligi Showdown 2021: https://youtu.be/KrZYTo0FgVk. Jego realizatorem jest Mikołaj Rotnicki, pasjonat multimedialnych rozwiązań, który ogarnia technicznie transmisje, relacje w Internecie z rozgrywek showdowna od wielu, wielu lat.

 

sędziowie

"Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi"

Co nas czeka w roku 2022 w związku z showdownem?

- Już w listopadzie zaczęliśmy pracować nad tym, co jest do poprawienia w funkcjonowaniu Polskiej Ligi Showdown - wyjaśnia Łukasz Skąpski. - Zastanawialiśmy się, jakie wprowadzić zmiany, żeby uatrakcyjnić rozgrywki. A poza tym w nowym roku będziemy musieli zmierzyć się z nowymi finansowymi zagadnieniami. W przyszłorocznej edycji ligi musimy mocno uwzględnić oskładkowanie zleceń. Tym samym koszt organizacji projektu wzrasta niebotycznie na samym utrzymaniu wynagrodzeń dla sędziów i obsługi technicznej na niezmiennym poziomie co w 2021 roku. Drugą taką finansową kłodą dla nas organizatorów jest to, że ceny hoteli, ośrodków poszybowały gdzieś w kosmos. Niestety, kryzys finansowy w Polsce robi swoje.

Łukasz Skąpski zdradził też jak będzie wyglądać organizacyjnie przyszły sezon i rozgrywki Polskiej Ligi Showdown.

- Najbliższy sezon będzie rozłożony na dwa lata. Pierwsze działania okołoprojektowe rozpoczną się w marcu 2022 roku, a zakończą w marcu 2023 roku. Chcemy przerzucić jeden, albo dwa projekty na kolejny rok. Chodzi o to, żeby bardziej po kalendarzu rozsypać poszczególne ligowe turnieje. PFRON pozostawia taką furtkę, że pewne projekty mogą być przedłużane na kolejny rok kalendarzowy. Rozgrywki potrwają dwanaście miesięcy, ale nie jednego roku. W ten sposób sprawimy, że ta przerwa, która robi się na początku roku, od stycznia do marca, nie będzie martwa. Musimy mieć też na uwadze, że sędziowie, którzy obsługują nasze turnieje, są cały czas ci sami. Im się urlopy cudownie nie wydłużają, ich pracodawcy też nie muszą co weekend wypuszczać pracowników na wolne. Wychodzimy na przeciw potrzebom sędziów, jak to się sprawdzi, zobaczymy za rok.

Prezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz, która jest organizatorem Polskiej Ligi Showdown, podkreśla żartobliwie cytatem z "Seksmisji", że "Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi".

- Polska Liga Showdown jest takim swoistym katalizatorem, kreuje rozwój dyscypliny. Stworzyliśmy nową jakość, wszystko co nowego dzieje się w showdownie polskim, początek ma w lidze. Pojawili się też nowi zawodnicy. Mimo tego specyficznego pandemicznego czasu, nasza dyscyplina rozwija się i aktywuje środowisko ludzi z dysfunkcją narządu wzroku.

Wyniki Polskiej Ligi Showdown 2021

INDYWIDUALNIE, kobiety:

  1. Patrycja Kaza (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 200 pkt (2 starty)
  2. Dominika Czuj (Ikar Lublin) - 160 pkt (2 starty)
  3. Katarzyna Stenka (Ikar Lublin) - 140 pkt (3 starty)

(...)

  1. Paulina Krupa (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 116 pkt (3 starty)
  2. Emilia Berczyńska (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 66 pkt (2 starty)
  3. Izabela Kałębasiak (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 58 pkt (2 starty)

 

podium kobiety

                               

INDYWIDUALNIE, mężczyźni:

  1. Krzysztof Sobiło (Podkarpacie Przemyśl) - 200 pkt (3 starty)
  2. Szymon Budzyński (Ikar Lublin) - 140 pkt* (3 starty)
  3. Przemysław Knaź (Podkarpacie Przemyśl) - 140 pkt* (3 starty)

* po dogrywce

(...)

  1. Daniel Kuźniar (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 90 pkt (3 starty)
  2. Łukasz Cichy (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 71 pkt (2 starty)
  3. Łukasz Skąpski (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 68 pkt (3 starty)
  4. Damian Szliben (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 60 pkt (3 starty)
  5. Grzegorz Kałębasiak (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 58 pkt (2 starty)
  6. Łukasz Zdunkiewicz (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 28 pkt (1 start)
  7. Zbigniew Murawski (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 24 pkt (1 start)
  8. Sylwester Dołasiński (KSN Łuczniczka Bydgoszcz) - 18 pkt (1 start)

 

podium mężczyźni

                               

DRUŻYNOWO:

  1. Ikar Lublin (Klaudia Sasin, Katarzyna Stenka, Szymon Budzyński)
  2. Podkarpacie Przemyśl (Ewa Ćwiek, Przemysław Knaź, Krzysztof Sobiło)
  3. Stado Jeleni (Ewa Serafin, Sławomir Cywka, Daniel Kuźniar, Łukasz Skąpski)

DEBLE: (dodatkowo, po za projektem)

  1. Podkarpacie Przemyśl (Przemysław Knaź i Krzysztof Sobiło)
  2. Gamonie (Łukasz Skąpski i Łukasz Zdunkiewicz)
  3. Ikar I (Dominika Czuj i Szymon Budzyński)
  4. Ikar II (Katarzyna Stenka i Dawid Wasilewski)
  5. Pękacze (Paulina Krupa i Daniel Kuźniar)
  6. Kutynianki (Emilia Berczyńska i Izabela Kałębasiak)
  7. PPŁ (Patrycja Kaza i Łukasz Cichy)
  8. DoSAN (Weronika Wall i Paulina Nowak)
  9. Jutrzenka Częstochowa (Wojciech Woźniak i Przemysław Purgal)

 

podium debel

                         

Fotorelacja: galeria zewnętrzna gogle