foto _showdawn_ nagrodzeni_zawodnicy

W miniony weekend w gościnnych murach hotelu „Akor” w Bydgoszczy odbył się pierwszy turniej z cyklu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2018. Impreza zgromadziła miłośników showdown z całej Polski.

W miniony weekend w gościnnych murach hotelu „Akor” w Bydgoszczy odbył się pierwszy turniej z cyklu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2018. Impreza zgromadziła miłośników showdown z całej Polski. Swoje bardzo liczne reprezentacje wystawiły kluby z najprężniejszych ośrodków uprawiających tę dyscyplinę w kraju. Były to między innymi reprezentacja Olsztyna, Lublina, Przemyśla oraz Wrocławia.

Celem projektu Showdown NTDM 2018 jest popularyzacja sportu w śród osób z dysfunkcją wzroku. Showdown, jako dyscyplina stworzona od podstaw przez osoby niewidome i im adresowana jest doskonała do realizacji tego celu. Mogą ją, bowiem uprawiać niemal wszystkie osoby bez względu na wiek oraz inne dodatkowe schorzenia. Dzięki temu beneficjentami projektu mogą być zarówno uczniowie, dla których jest to doskonała okazja do rozwoju fizycznego, jak i osoby zdecydowanie starsze, dla których showdown jest szansą na podtrzymanie dobrej kondycji.

„Polska Liga Showdown”, bo taką nieformalną nazwą określany jest w środowisku projekt Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2018 cieszy się ogromną popularnością wśród zawodników. Z chwilą ogłoszenia informacji o rozpoczęciu naboru do projektu pocztę elektroniczną organizatora, którym jest KSN Łuczniczka Bydgoszcz zalała fala zgłoszeń oraz zapytań od potencjalnych uczestników. Projekt jest doskonałym uzupełnieniem rocznego kalendarza rozgrywek showdown w Polsce.

16 marca w piątek już od godzin południowych w hotelu zaczęli się pojawiać pierwsi zawodnicy. Radosnym powitaniom nie było końca. Uczestnicy poprzedniej edycji projektu stanowią bardzo zżytą społeczność. W powietrzu czuć było radosne oczekiwanie. Turniej rozpoczął się od odprawy technicznej, na której omówione były zasady gry, regulamin rozgrywek oraz szczegóły techniczne dotyczące np. lokalizacji stołów, godzin posiłków itd. Zawodnicy przystępowali do turniejowych zmagań z entuzjazmem i niesamowitym zapałem.

Na turnieju oprócz licznej rzeszy zawodników mniej lub bardziej doświadczonych pojawili się debiutanci. Był to dla nich pierwszy turniej showdown, na którym mogli oni sprawdzić swoje siły w konfrontacji z bardziej doświadczonymi zawodnikami, a także z zawodnikami polskiej kadry, których trójka brała udział w zmaganiach. Dla tych ostatnich uczestnictwo w turniejach z cyklu Showdown NTDM 2018 jest doskonałą okazją do szlifowania formy przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w tym roku w Polsce. Dla pozostałych uczestników turnieju ich obecność była natomiast doskonałą formą treningu. Obecni zawodnicy mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się z zawodnikami z najwyższej europejskiej półki.

Dla nikogo z obecnych nie było raczej zaskoczeniem, że to właśnie członkowie kadry – Tomasz Winkler, Sprint Wrocław, Wacław Karczewski, IKAR Lublin oraz Paweł Ejzenberg, Warmia i Mazury Olsztyn, walczyli w tym turnieju o najwyższe miejsca. Niespodzianką było natomiast trzecie miejsce reprezentantki klubu Jutrzenka Częstochowa, Angeliki Szymonik, która w doskonałym stylu pokonała bardziej doświadczone zawodniczki. Angelika gra w showdown dopiero od kilku miesięcy i zdaniem wielu obecnych na turnieju osób w tym trenera polskiej kadry showdown ma predyspozycje, aby w przyszłości stać się jedną z topowych zawodniczek w kraju. Pozytywnym zaskoczeniem, także dla samego zainteresowanego, było szóste miejsce zupełnego debiutanta, reprezentanta klubu Podkarpacie Przemyśl Krzysztofa Sobiło. Na szczególną uwagę zasługuje także finałowy mecz w kategorii kobiet, w którym zmierzyła się Mariola Parobczak, Warmia i Mazury Olsztyn z Ewą Ćwiek, Podkarpacie Przemyśl. Pierwszy set tego pasjonującego meczu trwał niesamowicie długo i zakończył się dość egzotycznym wynikiem 18 do 15 dla Marioli. Typowy set kończy się przy około 12 punktów. Cały pojedynek zakończył się rezultatem 2 do 0 dla reprezentantki Olsztyna.

Projekt oprócz niewątpliwych walorów sportowych w założeniu ma także umożliwić integrację osób z dysfunkcją wzroku. Zdaniem organizatora, a także jego beneficjentów rolę tę spełnia wyśmienicie. Kuluary rozgrywek od pierwszego dnia do ostatnich godzin turnieju rozbrzmiewały śmiechem. Zawodnicy między meczami prowadzili niekończące się rozmowy na wszystkie możliwe tematy. Wymieniali się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi showdown oraz podpowiadali sobie wzajemnie najlepsze zagrywki i techniki gry. Ta niewymuszona otwartość i ogólna wzajemna życzliwość jest wartością dodaną do projektu, której nie da się przecenić i ująć w żadnych statystykach.

Organizator serdecznie gratuluje wszystkim zawodnikom i już w tej chwili zaprasza na drugi kwietniowy turniej z cyklu Showdown Nie Tylko Dla mistrzów 2018.