Półfinały-Mistrzostw-Polski-Showdown

Znamy już finalistów tegorocznych Mistrzostw Polski Showdown. Po dwóch październikowych półfinałach wyłoniła się grupa finalistów, która zmierzy się w grudniowym finale, tocząc bój o miano Indywidualnego Mistrza Polski

Półfinały Mistrzostw Polski Showdown w Bydgoszczy, który odbyły się w dniach od 13 do 15 października Były obok półfinałów wrocławskich odbytych w dniach od 27 do 29 października jednym z dwóch turniejów eliminacyjnych do tegorocznych Mistrzostw Polski Showdown. W turniejach brało udział po 38 zawodników i zawodniczek z całej Polski z podziałem na Polskę północną i południową. Zawodnicy biorący udział w turniejach reprezentowali kluby zrzeszające członków „Cross” w całym kraju. Swoje reprezentacje wystawiło 9 klubów. Były to reprezentacje gospodarzy UKS Sprint Wrocław oraz KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Ponadto nie mogło zabraknąć takich klubów, jak OKSWiM Olsztyn, Podkarpacie Przemyśl, UKS Syrenka Warszawa, Jutrzenka Częstochowa oraz IKS Zryw Słupsk. Bardzo licznie reprezentowany był IKAR Lublin, w którym po przedwczesnej i nieodżałowanej śmierci wieloletniego trenera i przyjaciela młodzieży Michała Wrzesińskiego pałeczkę lidera przejął bardzo aktywny Sebastian Michailidis. Swoją jednoosobową reprezentacje wystawił także po raz pierwszy ŚKS Kielce.

Celem turnieju było wyłonienie trzech kobiet oraz pięciu mężczyzn, którzy obok zawodników kadry oraz takiej samej ilości zawodników z drugiego półfinału będą mieć prawo startu w tegorocznych Finałach Mistrzostw Polski Showdown, które odbędą się w Bydgoszczy w dniach od 1 do 3 grudnia.

Turnieje eliminacyjne oraz turniej finałowy rozgrywane są według systemu opracowanego i zaakceptowanego przez IBSA. Kobiety i mężczyźni grają w dwóch odrębnych kategoriach bez podziału na wiek i poziom dysfunkcji wzroku. W celu wyrównania szans wszystkie grające osoby zobligowane są przystępować do rozgrywek w zaczernionych goglach w zupełności uniemożliwiających widzenie.

System gier opracowany jest w ten sposób, że zawodnicy przystępujący do turniejowych zmagań w pierwszej rundzie podzieleni są na cztery grupy. Zawodnicy w grupach ustawieni są według rankingu powstałego w trakcie zeszłorocznego finału oraz obu półfinałów. Do drugiej rundy zmagań przechodzi ósemka najlepszych zawodników z rundy pierwszej. Zawodnicy z dalszych miejsc rozgrywają mecze o miejsca od dziewiątego w dół. Pierwszych ośmiu zawodników rozgrywa mecze w dwóch grupach ustalając swoją pozycję w ćwierćfinale. Czwórka najlepszych zawodników przechodzi do fazy półfinałowej, a pozostałych czterech rozgrywa mecze o miejsca od piątego do ósmego. W półfinale rozgrywane są dwa równoległe mecze, których zwycięscy przechodzą do finału. Zawodnicy, którzy przegrali swoje mecze grają między sobą o miejsca trzecie i czwarte. System ten jest analogiczny w obu kategoriach Kobiet i mężczyzn.

Turniej rozgrywany był na trzech stołach Bydgoszczy oraz na czterech stołach we Wrocławiu, a sędziowało sześciu wieloletnich i doświadczonych sędziów showdown.

Oba półfinały charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem rywalizacji sportowej. Zawodnicy przystępujący do turniejowych zmagań wykazywali się niesamowitą determinacją i wolą walki, której mogliby im zazdrościć niejedni pełnosprawni sportowcy. Turniejowe zmagania odbywały się w bardzo przyjaznej, a jednocześnie profesjonalnej atmosferze. Na szczególną uwagę zasługują reprezentanci IKAR Lublin, którzy mimo niewielkiego doświadczenia w grze zajęli bardzo wysokie pozycje. Dziką kartę otrzymał Daniel Kuźniar, który w trakcie mijającego sezonu wykazywał się ogromną aktywnością, nie omijając niemal żadnego krajowego turnieju. Do finału zakwalifikowało się 11 mężczyzn oraz 6 kobiet, którzy obok reprezentantów kadry tworzą grupę finalistów..

Finaliści Mistrzostw Polski Showdown 2017

Kobiety
1. Mielczarek Elżbieta - UKS Sprint Wrocław
2. Bożek Patrycja - UKS Sprint Wrocław
3. Pożarycka Joanna - OKSWiM Olsztyn
4. Szwałek Monika - UKS Sprint Wrocław
5. Bardzik Agnieszka - UKS Laski
6. Kaza Patrycja - UKS Syrenka Warszawa
7. Parobczak Mariola - OKSWiM Olsztyn
8. Popławska Agata - IKAR Lublin
9. Krupa Paulina - UKS Syrenka Warszawa
10. Perec Nicola - UKS SPRINT Wrocław
11. Szapańska Jolanta - KSN Łuczniczka Bydgoszcz
12. Kołodziej Marzena - IKAR Lublin
 
Zawodniczki rezerwowe
1. Ćwiek Ewa - Podkarpacie Przemyśl
2. Stenka Katarzyna - IKAR Lublin
3. Sasin Klaudia - UKS Syrenka Warszawa
4. Szymonik Angelika - JUTRZENKA Częstochowa
 
Mężczyźni
1. Kisiel Krystian - UKS Sprint Wrocław
2. Słoninka Adrian - UKS Sprint Wrocław
3. Byczkowski Łukasz - UKS Sprint Wrocław
4. Świstek Roland - KSN Łuczniczka Bydgoszcz
5. Kiresztura Ariel - IKS Zryw Słupsk
6. Wołczyński Adam - UKS Sprint Wrocław
7. Knaź Przemysław - Podkarpacie Przemyśl
8. Łuc Wojciech - Podkarpacie Przemyśl
9. Papierski Mateusz - UKS Laski
10. Cichy Łukasz - KSN Łuczniczka Bydgoszcz
11. Winkler Tomasz - UKS SPRINT Wrocław
12. Dołasiński Sylwester - KSN Łuczniczka Bydgoszcz
13. Karczewski Wacław - IKAR Lublin
14. Sobczak Tadeusz - OKSWiM Olsztyn
15. Wojdat Paweł - IKAR Lublin
16. Ejzenberg Paweł - OKSWiM Olsztyn
17. Szydło Grzegorz - Podkarpacie Przemyśl
18. Konopa Dariusz - IKS Zryw Słupsk
19. Wasilewski Dawid - IKAR Lublin
20. Kuźniar Daniel - Podkarpacie Przemyśl Dzika karta
 
Zawodnicy rezerwowi
1. Walasek Mariusz - IKAR Lublin
2. Szliben Damian - KSN Łuczniczka Bydgoszcz
3. Budzyński Szymon - IKAR Lublin
4. Lubczyk Marcin - UKS Sprint Wrocław