Pajulahti Games jest to cykliczna, coroczna impreza sportowa dla osób niepełnosprawnych, w trakcie, której rozgrywane są turnieje w różnych dyscyplinach sportowych w tym w showdown. W tym roku wzięło w niej udział blisko dwustu niepełnosprawnych sportowców z całej Europy. W turnieju showdown swoje reprezentacje wystawiło 10 krajów:
Finlandia, Szwecja, Dania, Holandia, Estonia, Litwa, Rosja, Francja, Niemcy oraz Polska. Było to blisko 50 osób. 16 Kobiet oraz 32 mężczyzn. Polskę reprezentowali Elżbieta Mielczarek (mistrzyni Polski), Krystian Kisiel (mistrz Polski), Adrian Słoninka (wicemistrz Polski) oraz grający trener Łukasz Skąpski. Dodatkowym trenerem był Lubomir Prask. Turniej rozgrywany był na pięciu stołach.
Pajulahti Games Showdown 2017 był pierwszym w tym roku międzynarodowym turniejem showdown. Zadaniem zawodników Elżbiety Mielczarek, Adriana Słoninki oraz Krystiana Kisiela było sprawdzenie swojej faktualnej formy oraz przetestowanie w praktyce wyuczonych zagrywek, serwów oraz technik defensywnych. Zadaniem ich było także samodzielne opracowywanie taktyki w każdym meczu w oparciu o posiadaną wiedzę o swoich przeciwnikach, bądź budowanie taktyki w oparciu o styl gry prezentowany przez przeciwnika. Ponadto mieli oni za zadanie zdobyć możliwie wiele punktów w międzynarodowym rankingu IBSA, które to punkty przełożą się na liczbę reprezentantów Polski na zbliżających się Mistrzostwach Świata.
W kategorii kobiet 16 zawodniczek zostało podzielonych zgodnie z międzynarodowym rankingiem IBSA na 4 grupy. Z każdej z grup do dalszego etapu przechodziły po dwie zawodniczki tworząc dwie kolejne grupy. Zawodniczki z trzecich i czwartych miejsc walczyły kolejno o miejsca od 9 do 12 oraz od 13 do 16. W dwóch grupach stworzonych z zawodniczek z pierwszych i drugich lokat do półfinału przechodziły po dwie najlepsze zawodniczki. Między zawodniczkami z trzecich i czwartych miejsc rozegrane zostały mecze o miejsca kolejno 5 i 6 oraz 7 i 8. Zwyciężczynie meczów półfinałowych przechodziły do finału walcząc o pierwsze miejsce natomiast przegrane walczyły o miejsce trzecie. W kategorii mężczyzn zawodnicy zostali podzieleni na 8 czteroosobowych grup. Zawodnicy z pierwszych oraz drugich miejsc przechodzili do dalszego etapu walcząc o miejsca od 1 do 16 natomiast zawodnicy z trzecich miejsc stworzyli dwie równoległe grupy walczące o miejsca od 17 do 24. Zwycięscy tych grup spotkali się w meczu o miejsce 17, para zajmująca drugie miejsce stoczyła mecz o miejsce 19 i analogicznie o miejsce 21 oraz 23. Tak samo z tym, że o niższe miejsca walczyli zawodnicy, którzy w pierwszych grupach zajęli czwarte lokaty. Pierwsza szesnastka zawodników została podzielona na 4 czteroosobowe grupy. Zwycięscy tych grup trafili od razu do półfinału. Zawodnicy z drugich, trzecich oraz czwartych miejsc rozegrali mecze systemem tzw. pucharowym (tak samo, jak w przypadku walki o 4 pierwsze miejsca). Zwycięscy pojedynków półfinałowych rozegrali mecz o miejsce pierwsze, a przegrani walczyli o miejsce trzecie.
W trakcie fińskiego turnieju polscy zawodnicy udowodnili swoją bardzo wysoką formę zajmując kolejno Elżbieta Mielczarek pierwsze, Krystian Kisiel czwarte, Adrian Słoninka szóste oraz Łukasz Skąpski 21 miejsce. Na szczególną uwagę zasługuję postawa Elżbiety mielczarek, która w trakcie całego turnieju straciła jedynie 2 sety nie tracąc przy tym żadnego meczu. Natomiast młody zawodnik Krystian Kisiel stoczył wspaniały, emocjonujący, pięciosetowy pojedynek półfinałowy przegrywając tzw. złotą bramką z przeciwnikiem z Estonii. Adrianowi Słonince zabrakło szczęścia i minimalną różnicą punktów nie dostał się do półfinału. Po każdym z rozegranych meczów instruktorzy wraz z zawodnikami dokonywali dokładnej ich analizy, która miała na celu wyeliminowanie dostrzeżonych błędów.
Międzynarodowy turniej w Finlandii podniósł poziom gry polskich zawodników. Zdobyli oni bezcenne doświadczenie oraz bardziej wymierne rezultaty w postaci dodatkowych punktów w klasyfikacji generalnej IBSA, które przełożą się na ilość miejsc dla polskiej reprezentacji w zbliżających się Mistrzostwach Świata.