Magdalena _rataj _podjum

Nasze zawodniczki słabo widząca Honorata Borawa i niewidoma Magdalena Rataj zostały mistrzyniami Polski w bowlingu osób ze schorzeniem narządu wzroku.

 
Tegoroczne trzydniowe mistrzostwa: eliminacje i finały odbyły się w dniach 29-31 kwietnia w łódzkiej kręgielni Sky Bowling. Honorata Borawa mająca już na koncie 6 tytułów mistrzowskich broniła złotego medalu wywalczonego przed rokiem w kategorii B3 (słabo widzący). Bydgoszczanka spisała się doskonale pewnie wygrywając eliminacje złożone z 6 gier, z bardzo dobrym rezultatem 1076 pkt, zaś w finale dołożyła jeszcze 1025 pkt, co łącznie dało jej 2101 pkt i siódmy tytuł. Druga w klasyfikacji ogólnej Zofia Sarnacka uzyskała 1880 pkt (954+926), a trzecia Jolanta Pazurkiewicz (obie Warmia i Mazury Olszyn) – 1798 pkt (915+883). Borawa odebrała też efektowny puchar za najlepszy wynik w jednej grze – 213 pkt.
 
Magdalena Rataj, maturzystka Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy, po raz pierwszy w krótkiej, bo 3-letniej karierze, została mistrzynią Polski w kategorii B1.W eliminacjach bezkonkurencyjna była druga z zawodniczek KSN Łuczniczka, obrończyni tytułu, Karolina Rzepa. Czterokrotna mistrzyni kraju zaliczyła 697 pkt. Na drugiej pozycji plasowała się Rataj z dorobkiem 480 pkt. Trzecia była Grażyna Krysiak z Karolinki Chorzów – 474 pkt, a czwarta Barbara Szypuła (Komar Piekary Śląskie) – 403 pkt. I te cztery zawodniczki zakwalifikowały się do finałów, lecz ze względu na konflikt terminów, nie przystąpiła do nich Rzepa, która udała się na bardzo ważny start w kolarstwie tandemowym, Ta akurat dyscyplina w przeciwieństwie do bowlingu jest dyscypliną paraolimpijską i w właśnie z tego powodu Karolina postanowiła na niej skupić się w tym i kolejnych dwóch sezonach.
 
W tej sytuacji przed szansą zdobycia pierwszego złotego medalu stanęła jej młodsza klubowa koleżanka Rataj, ubiegłoroczna wicemistrzyni. Tę szansę w pełni wykorzystała. W finale uzyskała 602 pkt i z łącznym dorobkiem 1082 pkt zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając Barbarę Szypułę z Komar Piekary Śląskie - 932 pkt (403+529) i Grażynę Krysiak 918 pkt (474+444). Na 4 pozycji sklasyfikowana została Rzepa z zaliczonym wynikiem z eliminacji. Trenerem i asystentem obu niewidomych zawodniczek KSN Łuczniczka jest Kazimierz Fiut.
 
Do finałowej rozgrywki z reprezentantów naszego klubu zakwalifikował się jeszcze w kategorii B2 Arkadiusz Gęstwiński zajmując ostatecznie 9 miejsce z wynikiem 1790 pkt (909+881).
Na eliminacjach swój udział w mistrzostwach kraju zakończyli: w kategorii B2 – Mirosława Malcherek – 7 miejsce – 740 pkt i Grzegorz Kłos – 21 miejsce – 714 pkt; zaś w kategorii B3 – Sebastian Damaszk – 17 miejsce – 765 pkt oraz Przemysław Borkowski – 21 miejsce – 721 pkt.