Drukuj
 
W dniach od 3 do 13 września w gościnnych murach ośrodka wypoczynkowego „Lazur” w urokliwym Poddąbiu odbywał się turniej showdown zorganizowany przez KSN „Łuczniczka” w ramach projektu „Z Ciemności Na Sportowy Olimp” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Konkursu 4/2017.
 
Oj działo się… Śmiech, hałas i harmider. Tak w trzech słowach można opisać turniej w Poddąbiu, w którym uczestniczyli miłośnicy showdown z całego kraju. Byli wśród nich i tacy zupełnie początkujący, jak i tacy, którzy od lat grają w showdown, a nawet członkowie kadry. Jeszcze bardziej egzotycznie wyglądał rozrzut dat urodzenia. Nikomu jednak nie przeszkadzało to we wspaniałej zabawie i w trakcie samych rozgrywek.
 
Nadrzędnym celem turnieju była promocja showdown w środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Ta wspaniała dyscyplina sportowa od podstaw stworzona przez niewidomych i dla niewidomych jest doskonałym sposobem na ogólny rozwój fizyczny, dająca szansę na wykorzystanie wrażliwszego słuchu, który zazwyczaj rekompensuje brak wzroku. Formuła turnieju tzw. „każdy z każdym” pozwoliła sprawdzić się adeptom showdown w konfrontacji z najlepszymi zawodnikami w kraju. Luźna atmosfera zmagań sportowych, bez presji konieczności zwycięstwa, pozwoliła wyłonić się kilku nowym talentom, które może w przyszłości dołączą do polskiej kadry showdown.
 
Od pierwszego dnia do ostatnich minut uczestnikom wydarzenia dopisywały doskonałe humory. Organizatorzy dbali o nie organizując liczne ogniska integracyjne, w trakcie, których przy gitarach, harmonijkach, śpiewie i rozmowie upływały wieczory. Dla uczestników Zorganizowany został także jednodniowy wypad do pobliskiej Doliny Szarloty. W chwilach wolnych od sportowych zmagań uczestnicy turnieju gremialnie wybierali się na pobliską plażę, korzystając z ostatnich ciepłych jesiennych promieni słońca, a co odważniejsi z uroków orzeźwiających morskich kąpieli.
 
Zdaniem wszystkich obecnych na turnieju osób taka forma rekreacji po przez sport jest doskonałym sposobem na promocję szeroko rozumianej aktywizacji osób z dysfunkcją wzroku. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób udało się, chociaż w jakimś stopniu odpowiedzieć na ogromne i stale rosnące zapotrzebowanie środowiska na tego typu wydarzenia.