Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka Bydgoszcz w 2022 roku obchodzi 25-lecie działalności.
12 listopada w gościnnej sali hotelu Akor na bydgoskim Ludwikowie odbyła się uroczysta celebracja tego historycznego faktu.
Tego wieczoru spotkało się wielu starszych i młodszych członków tego zasłużonego dla środowiska niewidomych klubu.
Organizacją tego święta zajęła się jak zawsze niezawodna wiceprezes Georgina Myler, której pomagała duża grupa ludzi. Ona też poprowadziła oficjalną część tego spotkania, którą rozpoczęły "Rydwany ognia" Vangelisa.
Wystrzeliło konfetti, po czym "słowo na niedzielę" wygłosił prezes Łukasz "Łoś" Skąpski.
- Szanowni państwo, jak obchodzić 25-lecie, to z hukiem i przytupem. Witam serdecznie wszystkich zaproszonych gości, wszystkich członków, wszystkie osoby zgromadzone w tej sali. 25 lat, to jest piękna data, to jest taki wiek w życiu człowieka, w którym się statkuje i zaczyna doroślej patrzeć w życie. I tak samo jest w naszym klubie.

O początkach mówiła wiceprezes Georgina Myler.

- Na starcie nie było łatwo, urzędowaliśmy w jednym pokoiku na Powstańców Wielkopolskich. Tu ukłon w kierunku Polskiego Związku Niewidomych, bo właśnie u nich siedzieliśmy kątem. Podobnie było w lokalu przy rondzie Bernardyńskim, też malutki lokalik na poddaszu. Zimą było zimno, a latem było jak w tropikach. Dopiero się rozwijaliśmy i na szczęście wszyscy się tam mieściliśmy. Od 2013 roku klub ma swoją siedzibę przy ul. Krasińskiego. Od tego momentu wiele się zmieniło, na korzyść. Klub zaczął działać z większym rozmachem, bo miał większe możliwości.

Łukasz Skąpski podziękował wszystkim obecnym i nieobecnym (m.in. zmarłym), działaczom, byłym i obecnemu zarządowi, trenerom i instruktorom, przewodnikom, opiekunom, sportowcom, pracownikom oraz licznym instytucjom, hotelom, ośrodkom, drukarniom i sponsorom KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

- Chciałbym też podziękować osobom, którym rzadko się dziękuje, ale są one bardzo ważne w naszym życiu, czyli naszym partnerom, współmałżonkom, dzieciom. Dziękuję, że potrafią z nami być, że znoszą cierpliwie nasze nieobecności w domu i że nas wspierają. Jest też wielu sympatyków naszego klubu, których spotkaliśmy na naszej drodze. Podziękowania też dla przedstawicieli innych klubów, którzy są teraz z nami.

Wiele zasłużonych osób podczas tej gali zostało wyróżnionych, to działacze: Krystyna Misterek, Jadwiga Wegner-Henselek, Andrzej Sargalski, Krystyna Krzemkowska, Krzysztof Badowski, obecni na gali trenerzy : Tomasz Chmurzyński, Szymon Borkowski, Kazimierz Fiut, Ireneusz Stachowski ) oraz przyjaciele klubu: Monika Janoszek - właścicielka drukarni M&M Cyfowy Druk, Barbara Ciupa - przedstawicielka hotelu Akor, Marek Fabiszewski - były dziennikarz Expressu Bydgoskiego, współpracujący z klubem od wielu lat.

Wręczaniu okolicznościowych monet z okazji 25-lecia KSN Łuczniczka Bydgoszcz towarzyszył motyw przewodni z "Gwiezdnych wojen".
- Chciałbym podziękować tym młodym ludziom, to jest ich zasługa. Ich ambicje i walka o wszystko. Chyba już czas, żeby przejęli pełną władzę w klubie. Właściwie już mają, ja tylko chcę im pomagać. Łukasz, Gina, dzięki za wszystko co już zrobiliście. To wszystko co przed nami należy do was - tak dziękował prezesowi Łukaszowi Skąpskiemu i wiceprezesce Georginie Myler dyrektor biura KSN Łuczniczka Bydgoszcz Krzysztof Badowski.

Przypomnijmy, że bydgoski klub w sądzie został zarejestrowany 13 grudnia 1996 roku, ale zaczął funkcjonować 14 lutego 1997 roku. U jego początków były cztery osoby, założyciele: Krystyna Misterek (w lipcu 2011 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego), obecnie honorowa sekretarz klubu, Jadwiga Wegner-Henselek, Krystyna Krzemkowska i Andrzej Sargalski (wieloletni prezes klubu).

Pomysł założenia klubu sportowego KSN Łuczniczka, w którym niewidomi i słabowidzący mogliby się spotykać i realizować, zakiełkował w bydgoskiej spółdzielni Gryf. Stamtąd przejęto dwie sekcje: szachową i warcabową. Potem doszły brydż, bowling, kręgle klasyczne, pływanie i inne dyscypliny, aż po strzelectwo laserowe i pneumatyczne, biegi długodystansowe, nordic walking, showdown, narciarstwo biegowe, biathlon i kolarstwo tandemowe.

- Jedyną sekcją, której już nie ma, to taniec sportowy. Ale my po części oficjalnej udowodnimy, że potrafimy ładnie się bawić i tańczyć - żartował prezes Łukasz Skąpski.

KSN Łuczniczka Bydgoszcz był i jest finansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko-Pomorskiego, a nawet ministerstwo sportu i turystyki.

Klub działa też we współpracy ze Stowarzyszeniem Cross oraz ZKF OLIMP w Warszawie.
Na początku było 10 członków, potem liczba wzrosła nawet do ponad 200.

W zarządzie bydgoskiego klubu są: prezes Łukasz Skąpski, wiceprezesi Krzysztof Badowski (jednocześnie pełniący obowiązki dyrektora biura), Georgina Myler oraz członkowie Marek Janakowski i Łukasz Cichy.

Klub wychował wielu sportowców, którzy stawali na podium mistrzostw Polski, mistrzostw Europy, czy mistrzostw świata. W samym 2022 roku sportowcy bydgoskiego klubu zdobyli na mistrzowskich imprezach w kraju 20 złotych, 17 srebrnych i 15 brązowych medali. Wielu z nich jest w kadrze reprezentacji Polski niewidomych i słabowidzących.

Po części oficjalnej gali w hotelu Akor uczestnicy bawili się do muzyki zaproponowanej przez DJ-a. Każdy mógł sobie zrobić specjalne zdjęcie w foto-budce – Zaczarowane Lustro , wykorzystując zabawne rekwizyty. Wszystkim smakowało też jedzenie przygotowane przez miejscową kuchnię. Zabawa zakończyła się dobrze po północy.

Goście rozchodząc się już robili plany na kolejną "okrągła" rocznicę - 30 lecie. Sami działacze zapowiedzieli, że nie będą szczędzić sił, aby organizacyjnie i sportowo klub z ul. Krasińskiego jeszcze bardziej się rozwijał i był drugim domem dla ludzi ze środowiska niewidomych.
Bezpośrednia relacja ze święta KSN Łuczniczka Bydgoszcz odbyła się na Facebooku. Zrobił ją Mikołaj Rotnicki, klubowy specjalista od mediów społecznościowych.
 
Można ją obejrzeć pod tym adresem transmisja z relacji na żywo
https://www.facebook.com/KSNluczniczka/videos/648974233441356
 
Fotorelacja-fotograf Aurelia Ratajczak:
https://photos.app.goo.gl/co8d6D4jmNeNwjwv5