czonkowie_stowarzyszenia_zbiórka

13 sierpnia 2020 roku Michał Janakowski uległ wypadkowi samochodowemu i od tego czasu przebywa w śpiączce. Na portalu zrzutka.pl prowadzona jest akcja zbierania pieniędzy na rzecz Michała. W akcję pomocy włączył się KSN Łuczniczka Bydgoszcz, którego rodzice Michała, Teresa i Marek, są związani z bydgoskim klubem.

23-letni Michał Janakowski z Kutna, student Instytutu Grafiki Artystycznej na ASP w Łodzi, zdolny artysta, miał wypadek na autostradzie A1 w stronę Katowic. Michał kierował samochodem, którym jechał ze swoją dziewczyną Olą. Nagle zgasł im silnik. Nie zdążyli zjechać na pas awaryjny i wjechał w nich duży bus dostawczy.

Michał całą siłę uderzenia przyjął niestety na głowę, którą uderzył w kierownicę. Miał połamaną szczękę, kości skroniowe oraz potylicę, a w mózgu trzy krwiaki. Na miejscu zdarzenia reanimowano go, następnie nieprzytomnego przetransportowano śmigłowcem do Szpitala im. Kopernika w Łodzi, w którym walcząc o życie, spędził dwa miesiące.

Lekarze nie dawali mu szans. Na szczęście Michał ma ogromną wolę walki. Obecnie przebywa w klinice wybudzeniowej w Iławie, gdzie przechodzi intensywną i często wyczerpującą rehabilitację. Każdego dnia widać postępy, a także próby nawiązania kontaktu. Michał zrobił ogromne postępy: przybrał na wadze, pozbył się rurki tracheostomijnej, nabrał sił i codziennie walczy o samodzielność.

W grudniu 2020 roku, ze względu na to, że w klinice pojawił się covid-19, Michał musiał wyjechać do domu i siłą rzeczy rehabilitacja przez kilka tygodni nie była tak intensywna. Na szczęście Michał przeszedł koronawirusa łagodnie i od 3 stycznia wraz z ukochaną Olą i rodzicami znów jest w klinice. Dzięki najnowocześniejszym urządzeniom rehabilitacyjnym, jak chociażby LUNA czy LOKOMAT, robi kolejne postępy: uruchamiają się mięśnie rąk i nóg, próbuje się przewracać z pleców na bok i uczy się jeść. Niestety, miesięczne koszty pobytu oscylują wokół 25 tys. zł, a nie wiadomo jeszcze, ile czasu potrzebna będzie terapia.

Do pomocy włączył się też Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy.

- Michała w codziennej walce i próbach powrotu z przedłużającej się drzemki wspierają mama Teresa i tata Marek (członek zarządu klubu) oraz jego dziewczyna Aleksandra - mówi Łukasz Skąpski, prezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz. - Ola przerwała studia, aby móc być nieustannie przy Michale. Natomiast Teresa i Marek, mimo trudności związanych z ich poważną dysfunkcją narządu wzroku, nie ustają w wysiłkach, mających na celu zdobycie wszelkiego możliwego wsparcia i pomocy, w tym i finansowego, które może pomóc w terapii i rehabilitacji Michała.

Jedną z inicjatyw Marka Janakowskiego był pomysł publicznej zbiórki pieniędzy na festiwalu muzyki rockowej Rock & Rose Fest w Kutnie.

- Padła myśl, że najłatwiej będzie zarejestrować zbiórkę na stowarzyszenia już istniejące. To jest najprostszy proces rejestracji zbiórki. Marek zgłosił się z taką prośbą do klubu KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Jesteśmy dumni, że wybrał nas i że możemy choćby w ten sposób pomóc Michałowi - dodaje Łukasz Skąpski. - Podczas festiwalu kwestowaliśmy, organizatorzy tej imprezy byli otwarci, cały czas ze sceny była mowa o Michale. Chodziliśmy po terenie festiwalowym, sprzedawaliśmy koszulki, kubki, szklanki, różne klubowe gadżety. To była taka krótka, sytuacyjna zbiórka, ale w internecie cały czas trwają zbiórki na zrzutka.pl. Jest funpage, na którym są publikowane wyniki i zdjęcia z postępów rehabilitacji Michała. Jest też specjalna grupa licytacyjna, na stronie której wystawiane są różne przedmioty do licytacji. Podczas wspomnianego festiwalu rockowego udało nam się zebrać troszkę koszulek i płyt wykonawców z autografami, które będą sukcesywnie sprzedawane. Wykonawcy, jak się dowiedzieli o co chodzi, to sami przychodzili do nas, zbierali podpisy, zapraszali na backstage.

W akcję niesienia pomocy Michałowi zaangażowali się także inni.

- Od samego początku bardzo mocno wspierają akcję harcerze z Kutna - uzupełnia swoją wypowiedź prezes bydgoskiego klubu. - Michał był kiedyś harcerzem, więc dla nich to było oczywiste, że trzeba pomóc. Cały jego rocznik ze studiów też fajnie go wspiera. Na bardzo dużo ciepłych słów zasługuje postawa jego dziewczyny Oli, nawet nie narzeczonej, która uczestniczyła także w pamiętnym wypadku. Rzuciła studia i podczas tych cyklów rehabilitacyjnych, które trwają po półtora miesiąca, cały czas towarzyszy Michałowi. Podobnie jak jego ojciec Marek.

Wszyscy zaangażowani w pomoc Michałowi, wierzą, że pewnego pięknego dnia Michał wybudzi się i powie do wszystkich "Cześć!" I wszyscy odpowiedzą mu: "Cześć Michał, fajnie, że wróciłeś do nas! Ile można spać!"

Oto koszty leczenia Michała Janakowskiego w ośrodku Neurorehabilitacyjnym „Gołębi Dwór” Kamień Mały 1c 14-200 Iława:

 1. Usługa całodobowa opieki z rehabilitacją 118 800 zł za 24 tygodnie pobytu.
 2. Dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne 10 200 zł za 24 tygodnie pobytu.
 3. Zabiegi neurofizjoterapeutyczne 20 700 zł za 24 tygodnie pobytu.
 4. Neurologopeda 14 400 zł za 24 tygodnie pobytu.
 5. Badania diagnostyczne – morfologia, próby wątrobowe, CRP 600 zł.
 6. Środki pielęgnacyjne 3 900 zł.
 7. Transport do ośrodka i z powrotem 3 000 zł.
 8. Lekarstwa 1 200 zł.

Koszt pobytu na przepustce w domu pomiędzy turnusami rehabilitacyjnymi wynosi:

 1. Rehabilitacja 10 000 zł.
 2. Neurologopeda 4 800 zł.

Sprzęt rehabilitacyjny:

 1. Ortezy na przedramiona 50 zł (dofinansowanie NFZ).
 2. Chodzik wysoki ambona 600 zł.
 3. Ortezy na przedramiona długie 300 zł.
 4. Stabilizatory na kończyny górne i dolne 600 zł.
 5. Urządzenia do neurostymulacji (masażer, mata, wałki) 850 zł.

Późniejsze wydatki przeznaczone będą na: neurologa, stomatologa, psychologa i zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach potrzeb.

Łączna kwota 190 000 zł.

Za zebrane środki w pierwszej kolejności opłacony zostanie pobyt w ośrodku i zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego.

W kolejnym etapie opłacane będą niezbędni specjaliści, pobyt w domu i wszystkie niezbędne do funkcjonowania i poprawy zdrowia oraz sprawności fizycznej rzeczy i kolejne pobyty w ośrodku.

Rodzice Michała, dziewczyna, przyjaciele po raz kolejny zwracają się o pomoc, wsparcie, udostępnianie i nagłaśnianie sprawy. Każdy gest się liczy i jest Michałowi ogromnie potrzebny.

Można m.in. przekazać 1% podatku:

Numer KRS 0000396361

Cel szczegółowy 1% 0105569 Michał

Pomocne linki:

http://www.facebook.com/janakwstawaj

Grupa licytacyjna: Pomaganie przez licytowanie dla Michała Janakowskiego

http://www.facebook.com/groups/267881180948380

http://zrzutka.pl/9r3sdj

http://www.siepomaga.pl/michal-janakowski

Rock & Rose Fest:

http://www.facebook.com/rockrosefest

Stowarzyszenie Kutnowska Kuźnia Kultury

http://www.facebook.com/kuzniakutno

Kutnowscy Motocykliści

http://www.facebook.com/kutnowscymotocyklisci

I Kutnowski Szczep "Innominata"

http://www.facebook.com/IKSInnominata

Hufiec ZHP Kutno

http://www.facebook.com/kutnozhp

Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy

http://www.łuczniczka.org.pl